Dom i ogród

Co sadzić w październiku?

Co sadzić w październiku?

Mimo, że mogłoby się wydawać, że najlepszym okresem do sadzenia i siania roślin, istnieje dużo gatunków najlepiej kwitnących po umieszczeniu w gruncie w październiku. Ponadto jesienią ogród staje się dużo uboższy. Egzemplarze, które pięknie kwitły wiosną i latem, zapadają w sen zimowy.

Jesienią warto sadzić przede wszystkim krzewy czy rośliny cebulowe, które zakwitną wiosną po ustąpieniu ostatnich mrozów. Warto więc odpowiedzieć na pytanie dręczące niejednego ogrodnika — co sadzić w październiku?

Co można sadzić w październiku? Drzewa i krzewy

Październik to doskonały okres na to, aby posadzić kilka drzewek lub krzewów. Warto szczególnie zwracać uwagę na gatunki liściaste z odkrytymi korzeniami. Rośliny takie, jak brzoza czy porzeczka krwista są szczególnie warte zainteresowania. Należy z nimi postępować identycznie, jak w przypadku roślin wiosennych. Do dołu, gdzie będzie posadzona roślina, warto wsypać trochę nawozu. Nie można również zapomnieć o starannym podlewaniu.

Świetnym wyborem do posadzenia w październiku są również drzewa i krzewy owocowe z odkrytymi korzeniami, takie jak jabłoń, grusza, porzeczka czy agrest. Należy jednak pamiętać, że pnie młodych egzemplarzy należy odpowiednio zabezpieczyć przed gryzoniami oraz zającami.

Jedną z najpiękniejszych roślin w ogrodzie, którą można posadzić w październiku, jest róża. Krzew posadzony jesienią zdąży ukorzenić się do zimy, natomiast wiosną w pełni rozpocznie wegetację. Dla róż najlepsze jest miejsce nasłonecznione, a zarazem osłonięte przed wiatrem.

Co sadzimy w październiku w ogrodzie? Rośliny cebulowe

W październiku można również sadzić gatunki cebulowe, które zakwitną wiosną. W tym celu najlepiej sprawdzą się czosnek ozdobny, kosaćce cebulowe, cebulice, szafirki, śniedki oraz wiele więcej.

Cebulki należy umieszczać w ziemi najpóźniej do połowy miesiąca. Po wystąpieniu pierwszych przymrozków miejsca, w których zostały posadzone rośliny, należy przykryć cienką warstwą torfu lub kory – około 2-4 centymetry.

W przypadku bylin warto zdecydować się przede wszystkim na konwalie. Należy pamiętać, że rośliny te wymagają miejsca półcienistego bądź zacienionego. Świetnie sprawdzą się więc pod drzewami.

Tulipany to kolejny rodzaj, który można sadzić w październiku – wiosną staje się bowiem ozdobą niejednego ogrodu. Rośliny te można umieszczać w gruncie od początku września do końca października. Zbyt późne posadzenie sprawi, że rośliny nie zdążą się ukorzenić i opóźni się ich kwitnienie. Na zimę miejsca, w których zostały umieszczone tulipany, należy przykryć warstwą kory, słomy, gałązek świerku czy torfu. Sprawi to nie tylko, że gleba nie będzie zbytnio przemarzała, ale ochroni również rośliny przed zachwaszczeniem oraz wysychaniem.

Co sadzić w październiku? Profesjonalna pomoc

Zakładania ogrodów w październiku to z pewnością ciekawe wyzwanie. Jeżeli ktoś nie wie, jakie rośliny najlepiej wtedy posadzić, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy np: https://ogrodyniwa.pl/zakladanie-urzadzanie-ogrodow.