Narzędzia pomiarowe to specjalne przyrządy służące do wykonywania precyzyjnych pomiarów. Bez nich niemożliwe byłoby tworzenie solidnych budowli, mebli, maszyn i życia takiego, jakie znamy. Towarzyszą nam w warsztatach, fabrykach, na budowie, a także w naszych domach. Narzędzia pomiarowe – rodzaje, klasyfikacja i zastosowanie.
Klasyfikacja narzędzi pomiarowych
Precyzja, jaką zapewniają przyrządy do mierzenia, jest nieodzowna w wielu branżach. Bez niej wytwory ludzkie cierpią na solidności, wytrzymałości, trwałości oraz estetyce. Z racji na zróżnicowane potrzeby wyróżniamy różne rodzaje narzędzi pomiarowych. Przede wszystkim, ze względu na funkcje przyrządów, dzielimy je na mierniki, detektory, rejestratory i charakterografy. Istnieje również podział na narzędzia pomiarowe użytkowe i kontrolne, a także z odczytem elektronicznym lub analogowym.
Zazwyczaj ludzie mają jedno skojarzenie z przyrządami pomiarowymi. Rodzaje, o jakich myślimy w pierwszej kolejności, to przede wszystkim narzędzia służące do pomiaru długości, szerokości i wysokości, jednak to tylko kropla w morzu możliwości, które oferują tego typu akcesoria. Na rynku z powodzeniem znajdziemy narzędzia pomiarowe do mierzenia głębokości, siły, wielkości elektrycznych, masy, właściwości materiałów czy parametrów pracy konkretnej maszyny.
Popularne narzędzia pomiarowe – suwmiarka
Klasyfikację narzędzi pomiarowych mamy już za sobą – przyszedł czas na przedstawienie najpopularniejszych z nich, a także ich zastosowań. Suwmiarka zdecydowanie zasługuje na to miano. Spotkamy ją w każdym profesjonalnym warsztacie ze względu na jej uniwersalność oraz gwarancję wysokiej precyzji. Dzięki nim możliwy jest pomiar długości, grubości oraz szerokości, czyli podstawowych parametrów. To narzędzie pomiarowe składa się z prowadnicy, suwaka, powierzchni pomiarowej, a także urządzenia, które jest odpowiedzialne za odczytanie pomiaru.
Mikrometr – jedno z ważniejszych przyrządów do mierzenia
Wśród przyrządów do mierzenia na uwagę zasługuje również mikrometr. Pozornie prosta konstrukcja umożliwia wykonywanie zarówno pomiarów zewnętrznych, jak i wewnętrznych, z uwzględnieniem głębokości i szerokości otworów. Mikrometry to narzędzia pomiarowe, które dzielą się na różne rodzaje ze względu na zastosowanie. Wyróżniamy między innymi mikrometry do pomiaru kół zębatych czy grubości ścianek rur. Mikrometr, zwany również mikromierzem, wykorzystuje się do wykonania pomiarów przedmiotów z materiałów twardych, czyli na przykład stali.
Najważniejsze rodzaje narzędzi pomiarowych – głębokościomierz
Głębokościomierze dzielimy na suwmiarkowe i mikrometryczne. Pozwalają nam na poznanie głębokości różnych otworów nieprzelotowych, szczelin czy zagłębień. Wykorzystuje się je tam, gdzie niemożliwe jest zastosowanie prostszych narzędzi pomiarowych. Niektóre z tych przyrządów posiadają specjalne haki, które nadają im dodatkowej funkcjonalności w postaci dokonywania pomiarów odsadzeń oraz podcięć. Głębokościomierze znajdują swoje zastosowanie w wielu warsztatach i zakładach przemysłowych, gdzie najczęściej wykorzystuje się je do dokładnego pomiaru otworów.
Czujniki zegarowe – przydatne przyrządy do mierzenia
Czujniki zegarowe, to – podobnie jak wcześniej opisane narzędzia pomiarowe – uniwersalne przyrządy do mierzenia. Najczęściej znajdują się wśród wyposażenia warsztatów, ale również laboratoriów. Dzięki nim możliwe jest precyzyjne wykrycie nieprawidłowości geometrycznych, takich jak kolistość czy płaskość. Wykorzystuje się je przy produkcji różnych elementów, aby dokonać kontrolnych pomiarów, a także między innymi do pomiaru odchyłek położenia oraz kształtu w maszynach.
Rodzaje narzędzi pomiarowych – bez płytek wzorcowych się nie obejdzie
Płytki wzorcowe znajdują swoje zastosowanie we wzorcowaniu przyrządów do mierzenia, a także pozwalają na ustawienie na nich określonego wymiaru. Dzięki nim mamy absolutną pewność, że uzyskany wynik jest wysoce dokładny. Można je także wykorzystać do wykonywania pomiarów metodą porównawczą.